Новини
Користувач
Пароль
Реєстрація
Зворотній зв’язок
Інструкція
Для учнів
Для вчителів
.
Як ви використовуєте Інтернет у навчанні?
шукаю потрібну інформацію
користуюсь перекладачем
спілкуюсь на форумах
проходжу онлайн-тестування
Найбільш поширені програми-архіватори
Сьогодні користувач може знайти велику кількість пропонованих платних і умовно безкоштовних архіваторів. Поряд з ними існує чимало безкоштовних аналогів, які менш відомі, хоча найчастіше навіть більш функціональні. Розглянемо найбільш поширені програми.
WinRAR
Спочатку варто трохи розповісти про поширений формат RAR. Даний формат стиснення був розроблений нашим співвітчизникам Євгеном Рошаль, відповідно назва формату є абревіатурою, що включає першу літеру прізвища розробника і перші дві букви терміну архіватор. Формат RAR має велику історію: він спочатку розроблявся під DOS, а потім і для інших операційних систем, включаючи пізніше Microsoft Windows. Так з'явилася програма WinRAR - функціональний, багато форматні архіватор. Слід додати, що створені також версії архіватора для платформ MacOS X, Linux и FreeBSD.
Необхідно перерахувати основні властивості даного архіватора, одночасно є його перевагами. WinRAR дозволяє легко створювати багатотомні архіви і архіви, що саморозпаковуються. Крім того, є можливість відкривати, переглядати та змінювати вміст архівів в інших форматах (наприклад, аrj). Що стосується пошкодження архівів, в WinRAR передбачена можливість повного і часткового відновлення. Здійснювати роботу можна як в простому режимі командного рядка, так і в режимі повноекранного інтерфейсу. Досить зручними є функції пошуку та тестування файлів і архівів, а також функція перевірки файлів на віруси. Оригінальною функцією, характерною тільки для архівів RAR, є підтримка безперервного кодування. Архів можна заблокувати спеціальним паролем для того, щоб захистити його від змін.
До речі, в третій версії для стиснення текстових даних використовується алгоритм «PPMII», автором якого є наш співвітчизник Дмитро Шкарін. Крім того, в третю версію впроваджено новий метод шифрування AES ( «Advanced Encryption Standard»).
Архіватор WinRAR є умовно безкоштовним - користувачеві надається сорокаденний термін для випробування продукту. Даний архіватор досить справедливо буде назвати найбільш поширеним і популярним серед користувачів, адже він доступний на багатьох мовах. У поточному році програма навіть стала номінантом відомого конкурсу програмного забезпечення ESWC (European Software Conference) Epsilon Award.
WinZIP
Архіватор WinZIP був створений у 1990 році для платформи Windows компанією Nico Mak Computing, яка пізніше стала називатися WinZip Computing. Дана програма-архіватор працює в основному по алгоритму стиснення PKZIP. Аналогічно формату RAR назву формату PKZIP - це абревіатура, що включає ініціали розробника Філа Каца (Phil Katz). Цікава історія появи слова ZIP: «ZIP» означає «Zork Interpretation Program», тобто програма для стиснення гри Zork, розмір якої в ті часи здавався чималим. Формат PKZIP має непросту історію появи на світ: він створювався в умовах жорсткої конкуренції компанії Філа Каца під назвою PKWARE та їх конкурента SEA, творця методу стиснення ARC.
У архіватора також реалізовані метод стиснення PPMd і технологія AES. У WinZip є можливість створені за допомогою програми архіви відправляти по електронній пошті і записувати архіви на диски, не залишаючи вікна програми. Користувач може вибирати між класичним інтерфейсом архіватора і адаптованим.
Ми спробували висвітлити складну внутрішню сторону такого простого й елементарного процесу як створення архіву. Винахід програм-архіваторів потребувало попереднього розвитку цілої галузі знання та створення багатьох наукових шкіл. Принцип роботи архіваторів - досить складна і цікава тема, якої присвячено багато наукових статей і навіть дисертацій. І що найголовніше - розвиток даних програм триває, розробники пропонують нові методи та рішення, досконалості, спрощують і прискорюють компресію і декомпресія інформації.
Повернутись