Новини
Користувач
Пароль
Реєстрація
Зворотній зв’язок
Інструкція
Для учнів
Для вчителів
Українська література
Історія України
Алгебра і початки аналізу
Геометрія
Англійська мова
Підготовка до ЗНО
Зовнішнє тестування 2009
.
Як ви використовуєте Інтернет у навчанні?
шукаю потрібну інформацію
користуюсь перекладачем
спілкуюсь на форумах
проходжу онлайн-тестування
Коліївщина
Таку назву отримало бурхливе і відчайдушне повстання гайдамаків на Правобережній Україні в 1768 році проти національного і соціального гноблення, утисків з боку місцевих і польських магнатів, католицького і уніатського духівництва, здирств, знущань орендарів, шинкарів і лихварів. Більшість істориків виводить термін "Коліївщина” і „колій”, як називали себе повстанці, від слів „кол” ( основна їх зброя) і "колоти".

Повстанців очолив виходець із запорозької бідноти Максим Залізняк, проголосивши себе у травні 1768 року полковником. На початку червня гайдамаки здобули Черкаси, Корсунь, Канів, Богуслав та інші міста. Повстання охопило Київщину, Поділля, поширилося на Галичину й Волинь. Найближчим сподвижником Залізняка став Іван Гонта.

Польський уряд, не спроможний власними силами придушити могутнє повстання, звернувся по допомогу до Катерини II. Правляча верхівка Росії, побоюючись, щоб народний виступ не перекинувся на Лівобережну Україну, і взагалі керуючись ідеєю класової солідарності, віддала наказ царським військам взяти участь у розгромі повстанці.
Повернутись