Новини
Користувач
Пароль
Реєстрація
Зворотній зв’язок
Інструкція
Для учнів
Для вчителів
.
Як ви використовуєте Інтернет у навчанні?
шукаю потрібну інформацію
користуюсь перекладачем
спілкуюсь на форумах
проходжу онлайн-тестування
ГайдамаччинаГайдамаками (від тюрського "гайде” чинити свавілля, турбувати) польська шляхта зневажливо називала учасників українського національно-визвольного руху, що розгорнувся на початку ХVIII ст. на Волині і Поділлі, а в середині століття охопив Київщину. Гайдамацький рух тривав до кінця 60-х років XVIII ст. і зрештою вилився у грандіозне повстання, що увійшло в історію під назвою "Коліївщина".

Не виправдовуючи жорстокостей гайдамаків (зауважимо, що їхні супротивники поводилися не краще), сучасна історіографія вбачає у них насамперед борців проти соціального гноблення й культурно-національного поневолення, проти унії, покатоличення українського народу.

Гайдамацькі загони об’єднували передусім селянство та не імуще запорозьке козацтво, безправних міщан – ремісників. Вони розгортали свою діяльність звичайно навесні, руйнуючи й спопеляючи панські садиби, костьоли, нападаючи на лихварів і шинкарів – на всіх, хто допомагав магнатам і шляхті Речі Посполитої визискувати і грабувати український народ.
Повернутись