Новини
Користувач
Пароль
Реєстрація
Зворотній зв’язок
Інструкція
Для учнів
Для вчителів
.
Як ви використовуєте Інтернет у навчанні?
шукаю потрібну інформацію
користуюсь перекладачем
спілкуюсь на форумах
проходжу онлайн-тестування
Церковне життя у другій половині ХІV - ХV ст.
Церква в епоху середньовіччя була тим осердям, яке пронизувало все суспільство, а тому церковне життя було тісно пов'язане із суспільно-політичними процесами.
Втрата Галицько-Волинською державою незалежності негативно вплинула на становище православної церкви в Україні. У 1374 р. Вселенський патріарх ліквідував Галицьку православну митрополію.
Скориставшись із послаблення позицій православної церкви, на українські землі рушили католицькі місіонери — монахи чернечих орденів (францисканського, домініканського та ін.). Польський уряд намагався силою насаджувати католицизм та принижувати православ'я. Вже 1361 р. утворено католицьке архієпископство з центром у Львові. Резиденція архієпископа розмістилась у колишній православній соборній церкві. Дещо пізніше було засновано католицьке єпископство в Кам'янці-Подільському.
У 1387 р. католицизм було проголошено державною релігією Литви. Проте більшість князівських та боярських родин Великого князівства Литовського ще довго залишалися вірними православ'ю. Близько 1382 р. Владислав Олольський вивіз з українського міста Белза ікону Божої матері та подарував її монастиреві у Ченстохові. Згодом ця ікона була перемальована та з часом стала головною реліквією католицької церкви в Польщі.
У кінці XIV ст. Галицька православна митрополія відновила своє існування, але на початку XV ст. знову була ліквідована, цього разу остаточно. В 1412 р. за наказом польського короля Ягайла було вчинено нечуване святотатство — з собору в Перемишлі викинули останки православних небіжчиків.
У XV столітті здійснено спробу об'єднати католицьку та православну церкви. У 1439 р. на вселенському соборі у Флоренції була укладена унія між Вселенським (Константинопольським) патріархом та Римським папою. Цю унію не визнали в московських та українсько-білоруських землях. Православна церква (з центром у Москві) фактично стала незалежною, хоча добилася цього визнання лише в кінці XVI ст. У 1458 р. Київська митрополія остаточно відокремилася від Московської, зберігши канонічну залежність від Вселенського патріарха.
Повернутись